Pár informací

Komunitní energetika

O nás
img

Komunitní energetika a energetické společenství

Energetické společenství Hradec Králové staví na principech komunitní energetiky – moderním přístupu, který umožňuje obyvatelům, obcím, podnikatelům i dalším institucím společně vyrábět, sdílet a využívat lokální obnovitelnou energii. Díky novým legislativním rámcům, zejména zákonu Lex OZE II, se komunitní energetika v České republice rychle posouvá z vizí do praxe – a naše město je u toho.

Jak funguje komunitní energetika?

Proces fungování

01 / 06

Příprava a plánování

Společenství definuje své cíle, právní formu (např. družstvo nebo spolek) a způsob spolupráce členů. Součástí je technická studie potenciálu výroby a spotřeby energie a vyjednání smluvních vztahů s provozovatelem distribuční soustavy.

02 / 06

Výroba energie

Členové společenství investují do zdrojů obnovitelné energie (nejčastěji fotovoltaiky, ale i větrné, bioplynové nebo geotermální). Výrobcem energie je samo společenství nebo jeho jednotliví členové.

03 / 06

Měření a monitoring

Vyrobená elektřina je průběžně měřena a sledována v reálném čase prostřednictvím chytrých měřidel a monitorovacích systémů. To umožňuje transparentní přehled o výrobě, spotřebě a přebytcích.

04 / 06

Sdílení a distribuce

Elektrická energie, která není spotřebována v místě výroby, je sdílena mezi členy společenství podle předem nastavených pravidel. Sdílení probíhá prostřednictvím datové platformy provozovatele distribuční sítě.

05 / 06

Spotřeba a optimalizace

Členové využívají elektřinu v reálném čase a v budoucnu ji budou moci ukládat i do baterií. Systémy řízení spotřeby a agregace pomáhají optimalizovat využití energie, vyrovnávat výkon a přispívají tak ke stabilitě sítě.

06 / 06

Vyúčtování a reinvestice

Provozovatel platformy – Energetické společenství – provádí spravedlivé vyúčtování mezi členy. Zisky z přebytků nebo dosažených úspor budou reinvestovány do dalšího rozvoje společenství – např. do rozšíření výrobních kapacit nebo modernizace technologií.